Samostmívací kukly mají LCD displej s extrémně rychlou odezvou
V současné době jsou velice oblíbené samostmívací kukly, které jsou pro svářeče požehnáním. Usnadňují, zároveň i urychlují práci, protože pracovník si nemusí neustále helmu sundávat a nasazovat. V okamžiku, kdy začnete svařovat, aktivují se senzory, které odpovídajícím způsobem přepnou filtr objektivu. V následujících řádcích vám prozradíme, jak takové kukly fungují.
Samostmívací helmu tvoří hned několik prvků – UV/IR filtr, polarizační filtr, tekuté krystaly a několik senzorů. Jak tedy u samostmívací kukly jednotlivé komponenty fungují?
UV/IR filtr
UV/IR vrstva chrání svářeče před infračervenými a ultrafialovými paprsky, ať už je čočka aktivovaná, nebo nikoliv. Uvedený filtr se skládá z tenké skleněné vrstvy s několika kovovými vrstvami uvnitř. Co se týče těch kovových, bývají ze stříbra a oxidu hlinitého.
Polarizační filtr
Samostmívací přilba má ještě tři polarizační filtry, přičemž za každou vrstvou, počínaje UV/IR interferenční vrstvou, je polarizační filtr. Pomáhá chránit svářeče před jasně viditelným světlem oblouku.
Buňka s kapalnými krystaly
Dále se mezi polarizačními filtry nachází dvě buňky z tekutých krystalů, jež mají schopnost ohýbat světlo. Kapalné krystaly mají i samostmívací kukly dostupné na stránce Pantermax.
Obloukové a světelné senzory
Kombinace světelných a obloukových senzorů určuje intenzitu světla, a podle toho ztmavuje displej. V helmě je více světelných a obloukových senzorů. Světelné senzory filtrují přebytečné světlo při standardních svařovacích metodách, zatímco obloukové se zabývají intenzivním jasným světlem, které vzniká při svařování obloukem.
Pokud chcete koupit samostmívací přilbu, případně vás zajímá invertorová svářečka, podívejte se do pestré nabídky e-shopu Pantermax. Budete nadmíru spokojení.