Spojit WC a koupelnu, ano nebo ne?
Proč si lidé nechávají spojit koupelnu s WC? Protože se jim to líbí vám odpoví každý druhý. Protože to vypadá tak krásně v tom katalogu. Jde koupit set umyvadlo plus WC ve stejném designu. Zkoušeli jste se na to však podívat z jiné stránky, a to přímo ze záchodové mísy, tedy zda je to hygienické?
Spojené nebo zvlášť?
Zdá se, že spojení koupelny s WC je spíše módní vlnou než praktickou a hlavně hygienickou přestavbou koupelny. Různé časopisy nás lákají na krásné koupelnové sety a spojení obou místností nádhernými fotkami. Nejedná se však pouze o reklamní tah firem, aby si zajistili lepší příjmy?
Selský rozum
Pokud se jednoduše zamyslíte nad obyčejným spláchnutím vaší toalety zjistíte, že voda v podobě kapének i s vámi vytvořeným obsahem se dostává do celého prostoru v místnosti. Logicky tedy ulpívá na všem, co mu příjde do cesty. Když to řeknu bez obalu, tak vaše výkaly spolu s množstvím bakterií jsou po spláchnutí dokonale rozstříknuty po celé místnosti. Pokud si myslíte, že váš zubní kartáček je ušetřen této invazi, tak jste na omylu. Představa takového kartáčku na zuby se jen velice těžko rozdýchává.
A co nám tvrdí tisk a reklamní materiály?
Nejčastější “pro” spojení koupelny s WC:
- ubudou jedny dveře v předsíni, což oceníte při procházení i zařizování stísněných předsíní – podobná sdělení jsou sice založená na pravdě, ale přiznejme si nač potřebujeme velikánskou koupelnu? V panelových domech jsou sice koupelny katastrofálně malé, ale v podstatě nám takový prostor často dostačuje. A jedna zbouraná příčka stejně koupelnu rapidně nezvětší. Lepší varianta je prodloužit celé jádro na úkor chodby a není třeba spojovat koupelnu s WC.
- hezké vestavěné WC v setu se stejným umyvadlem a vanou navíc vypadá esteticky velice dobře a často je takové řešení vidět v nejrůznějších katalozích i na fotografiích moderních interiérů – přesně o tom jsem mluvila na začátku článku. Je to hezké a estetické. Copak není i oddělená a zrekonstruovaná koupelna hezká? Jenom proto, že je nám to nabízeno v katalozích se vystavujeme nehygienickému prostředí.
Nejčastější “proti” spojení koupelny s WC:
- většina z nás vyžaduje v koupelně soukromí o které takto přijdete, neřeší to ani částečné předělení – již tento fakt by měl každého přesvědčit o tom, aby si spojenou koupelnu s WC nepořizoval. Soukromí každého z nás je natolik důležitý faktor, že spojení mi příjde jako holý nesmysl.
- pro větší rodiny je to nepraktické, např. „ranní provoz“ se tím ztíží – další faktor, který je neméně důležitý jako ztráta soukromí. Představa, kdybych ráno musela čekat, než někdo vyjde z koupelny, mne děsí stejně tak jako pocit při čištění zubů v místnosti, ve které před vámi někdo vykonal svou potřebu…
Závěrem
Při hledání na internetu jsem nenašla jediný článek o tom, jak to doopravdy je s hygienou v koupelně s WC. Možná, kdyby se o tom psalo trochu více, tak by se lidé zamysleli nad tím, čím si ráno chtějí čistit zuby. Ale na portálech o bydlení jsou samé PR články a placené reklamy, které mluví “pro” spojení koupelny s WC nejspíše aby si firmy vydělaly. Bohužel by se to dalo přirovnat k tomu, že si oplachujete kartáček v záchodové míse, a pokud vám to nevadí, potom si klidně WC do koupelny postavte.
Co mne přimělo napsat tento článek
Žila bych dále v nevědomosti, kdybych se nepodívala na dokument, který vysílala televize Spektrum. Poukazovali v něm na tuto problematiku a divák se mohl kochat záběry pod UV lampou, kdy na zubních kartáčcích, ručnících a na všech předmětech v blízkosti toalety ulpívalo množství bakterií pocházejících přímo z WC.
Čtěte také nový online magazín o bydlení, kde naleznete mnoho zajímavých článků na téma dům a byt, aBydleni.cz.