Jak se vlastně měří rychlost internetu?
Když si vybíráte poskytovatele internetového připojení, volíte si zároveň balíček, o nějž máte zájem. V rámci tohoto balíčku máte garantovanou určitou rychlost internetu. Nezřídka se ovšem stává, že tuto udávanou rychlost doma nenaměříte. Proč? Je chyba u vás, nebo byste si měli stěžovat?
Ve větších městech je v současnosti poměrně běžné mít doma DSL rychlost 100 Mb/s. Pro domácnost, kde má několik členů připojených notebooky, počítače, telefony, tablety i jiná zařízení (např. chytrou televizi), jde v podstatě o nutnost. A jelikož chytrých zařízení s připojením k internetu přibývá, při výběru internetového balíčku sáhněte raději po vyšší rychlosti.
Jak se měří rychlost internetu?
Internet je obrovská decentralizovaná síť propojující zařízení po celém světě, její rychlost tedy nelze nijak změřit. Je ovšem možné změřit rychlost přenosu dat mezi dvěma body v této síti, například mezi vaším počítačem a nějakým bodem B. Tímto bodem B může být server pro měření rychlosti internetu. Při měření tedy váš počítač stahuje data ze serveru (rychlost downloadu) a nahrává je na něj (rychlost uploadu).
Pro měření rychlosti internetu existují speciální webové stránky, na nichž v podstatě jen kliknete na tlačítko, minutu počkáte a svou rychlost se ihned dozvíte.
Proč naměřená rychlost neodpovídá tomu, co máte ve smlouvě?
Zkusili jste změřit rychlost internetu, ale liší se od údaje, jejž uvádí váš poskytovatel? Než ho začnete vinit, zkontrolujte si, že je vše v pořádku na vaší straně. Měříte na zařízení připojeném bezdrátově přes Wi-Fi? Právě Wi-Fi je často tím slabým článkem, zkuste rychlost změřit znovu na zařízení připojeném kabelem, které má aktualizovaný operační systém. Někdy bývají na vině také zastaralé hardwarové komponenty (síťová karta, procesor atd.). Měření byste měli provádět ve chvíli, kdy jsou všechna další zařízení v domácnosti od internetu odpojená.