Pánská mikina – putovní kousek i součást identity
Nedokážu si vybavit, který kousek oblečení by mohl vyjádřit tolik příslušnosti k nějaké subkultuře, fandomu, nebo spolku jako pánská mikina. Rozumíte, jasně že jsou věci, jako kožená bunda nebo frak, které jasně vypovídají o tom, kam patříte. Ale mikina je tak variabilní variací svých stylů, nášivek a potisků, že Vás několik různých mikin může zařadit do širokého spektra odlišných skupin. Nejlépe alespoň určitým způsobem souvisejících, ať z toho nemáte krizi identity.
Poslední dobou mám pocit, že neustále hovořím jenom o pohodlném oblečení, které většina lidí z fashion branže považuje za totální odpad, stylové dno a symbol toho, jak nebýt classy ve smyslu elegance. Já s tím ale nesouhlasím a hned Vám povím z jakých důvodů.
Jirkův classy styl v kombinaci s pánskou mikinou
Než jsem šel na vysokou školu, která nedopadla nijak slavně, jak už jsem Vám koneckonců vykládal, byl jsem rok na jazykové škole, kde byl naším třídním jeden doktorand z anglistiky (podle nadpisu tušíte, že se jmenoval Jirka), který k mé smůle věnoval větší část své pozornosti dívčímu osazenstvu třídy a mně svým filmovým úsměvem odměnil jenom tehdy, když jsem ze sebe vymáčkl nějakou kolokaci nebo idiom.
Tak či tak, vzpomínám na něj rád a taky na jeho charakteristický look, který byl většinou tvořen oxfordkama, kvalitními džínami, polo tričkem a mikinou. Ne jen tak obyčejnou, ale univerzitní. Měl jich několik, z českých i amerických univerzit, kde studoval, nebo je navštívil třeba kvůli nějaké konferenci nebo stáži.
A už jsem zpátky u toho, co jsem zmiňoval na začátku. Mikina vypovídala o jeho skupinové identitě, zcela na první pohled a výstižně. A navíc mu ty jeho univerzitní symboly fakt slušely a bylo vidět, že se v nich cítí dobře. No, škoda ho…
A moje neuniverzitní mikiny
Já osobně jsem si na univerzitní mikiny netroufl, ale ve skříni mám v komínku několik kousků, které vyjadřují mou náklonnost ke sci-fi, první hudební televizi do ČR proniknuvší ze západu nebo oblíbeným kapelám. Mikinou lze evidentně prezentovat i politický názor – to ale není úplně můj styl.
Mám maličko ubolený pocit, když projíždím blogy a katalogy. Zdá se mi, že holky si s mikinama začaly docela hrát, kluci nikoliv. Holky mohou vybírat například na Nerio. Přijde mi, že ve fashion světě panuje určitý stereotyp, v jehož duchu je bloggerka v oversized mikině z Darthem Vaderem považována za cool geeky girl, zatímco kdyby ji nedejbože vynesl kluk, bude za smradlavého ultra nerda.
Taky neustále vídám články, v nichž jsou prezentovány celebrity-ženy, které se mikiny prostě nebojí a vynesou ji i k pouzdrové sukni. Chlapi nikde. No, možná na Hradě. Můj názor tohle asi dovedete uhádnout. Pamatujete?
Vím, že se snažím hlásat o jednotném elegantním stylu, ale nikdy mi nevymluví, že mikiny, z nichž dýchá nějaká věc, která je pro vás charakteristická, můžou být právě tím, co Vás od ostatních odliší. A věřte mi, pokud nenakoupíte zrovna na tržnici, nemusíte se bát kombinovat s elegantní obuví ani košilí. Spíš tím podpoříte mladistvý dojem. A to je také potřeba. Pro poměrně unisex inspiraci můžete zavítat i do dámských žurnálů.
A proč putovní kousek?
Ještě Vám dlužím vysvětlení toho putovního kousku, a udělám to korektně pro celé spektrum sexuálních i vztahových preferencí. Chlapci, děvčata… Vážně se Vám nestalo, že jste zabavili svému klukovi mikinu, která po něm tak krásně voněla a připomínala Vám ho i když s Vámi zrovna nebyl? Neříkejte, že ne…
A dovedete si představit, že byste to udělali třeba se sakem? Tak vidíte. 😉 I bez milostného podtextu je prostě mikina kousek, který se půjčuje i mezi přáteli, když je jednomu cestou z party zima a druhému ne. Je to prostě takové sociální médium. To jsem zase vymyslel věc. Přemýšlejte o tom a diskutujte se mnou, kterak jste k vypůjčené mikině kdy došli Vy, nebo komu jste kdy nějakou půjčili a už ji třeba neviděli.