Různé příležitosti si žádají různá vína
Výběr toho správného vína může být pěnětvrdým oříškem. Tak se ho pokusme společně rozlousknout.
Není víno jako víno. A jaké si tedy dát? Bílé, červené, růžové, polorůžové, suché, sladké, polosuché, bublinkové, archivní nebo likérové?
Jaké pít v létě?
Jaké víno si dát na sklonku horkého dne, když teploty atakují třicítky? Zřejmě podvědomě sáhnete po lahvince vychlazeného bílého či růžového vína. A dobře uděláte. Správnou volbou bude i víno jemně bublinkové jako například známé prosecco. Z vín červených je pak vhodné upřednostnit jemnější odrůdy jako Pinot Noir či Modrý Portugal. Ta hutnější si nechejte na podzim a zimu, kdy vás dobře zahřejí.
K jídlu
Zřejmě jste už slyšeli, že k bílým masům se hodí bílé, k červeným, jak jinak, červené. Není to ale pravidlem. Jsou someliéři, kteří tvrdí, že si máte dát víno, na které máte chuť. Žádného faux pas se tedy nedopustíte, zvolíte-li ke steaku sklenku bílého.
Nejenom k dezertu
Speciální kategorií jsou likérová a dezertní vína. Ta se přitom nehodí jen k dezertům, ale i sýrům a masu. A dát si skleničku můžete jak před jídlem, tak i po něm. Při výběru portského vína ale buďte obezřetní. Originální portské, to je rozkvašený rmut a vinná pálenka. Proto se zaměřte především na jeho původ, který poznáte podle kolku na uzávěru.
K oslavám
Oslava výjimečné události si žádá i výjimečné víno. Záleží ale na tom, zda ho na oslavě chcete pít, nebo ho oslavenci darovat. Zatímco pro konzumaci je na oslavách vhodný sekt, či přímo pravé šampaňské, jako dárek zvolte spíše archivní víno, tedy víno staré nejméně tři roky od sklizně.
Víno jako dárek
V případě oslavy narozenin ale můžete jít ještě dál a oslavenci darovat víno pocházející z roku jeho narození. Na e-shopu wineme.cz tu třeba pořídíte archivní víno k 60. narozeninám. To stačí vložit do dárkové krabice, přiložit osobní věnování a originální dárek bude na světě.