Jak jsem si splnila svůj americký ledový sen v podobě americké lednice
Ať už jim říkáme americká, side-by-side nebo dvoukřídlá – pořád máme na mysli ten typ lednice, který ještě před nějakým časem nebyl u nás zrovna běžným zbožím. Já ji poprvé viděla v americkém rodinném sitcomu Krok za krokem a už tehdy jsem věděla, že ji jednou chci mít. Dnes ve spoustu domácnostech hraje americká lednice jednu z nejdůležitějších rolí a při rekonstrukcích se jí přizpůsobuje celá kuchyně. To mi potvrzuje i pořad na ČT s názvem Ve stínu americké lednice. A jeden z top dílů je podle mého názoru tento. Je zde nepřeberně zajímavých rad během pár minut.
Potřebuji prostor, a vrátím Vám ho
Americké lednička je poměrně robustní (šířka cca 90 cm, hloubka cca 70 cm), a proto je důležité, abych se ji v kuchyni vyčlenilo co nejvíce místa. A to nejen do šířky, ale i do výšky (až 170 cm). V tomto směru jsem nic nepodcenila, a to jen díky naší projektantce, která mě na tyto úskalí upozornila. Také mi dala jednu dobrou radu k nezaplacení – pokud je americká lednička vestavěná (což naše je) musí se vždy počítat s 5 cm na otevření dveří kvůli pantům. Popravdě by se mé duševní zdraví rapidně zhoršilo, kdybych ji kvůli pár centimetrům úplně neotevřela.
Za odměnu mi lednice investovaný prostor vrátí 100×. A to mi potvrzuje i tento článek.
Je v ní spousta místa, např. tam bez problémů mohu strčit široký plech s buchtou nebo
i velký hrnec s polévkou (velké nádobí nabízí mimojiné https://anill.cz/) a ještě tam zůstává spoustu místa na půl prasete. Navíc dvoukřídlé dveře nabízí dvakrát víc prostoru pro skladování lahví. To ocení zejména můj manžel. Jo a to jsem ještě opomněla zmínit různé výsuvné držáky.
Koktejl bez ledu, je pro mě jen poloviční koktejl
Bez ledu to osvěžení v tropickém letním dnu není jednoduše to pravé. A za předpokladu, že tropické dny budou přibývat, integrovaný výrobník ledu, bude čím dál tím větší nutností. A to byl další důvod, proč si mě americká lednička získala. Tím bylo zjištění, že jedna z jejich funkcí je vytvářet led pomocí výše zmíněného ledovače. A jako bonus umí vytvářet nejen led v podobě kostek, ale dokonce drcený. No uznejte sami, není to dokonalé? Další vychytávkou je filtrovaná voda. Nevím, jestli je to jen můj vsugerovaný pocit, ale mně tedy chutná mnohem víc než ta z kohoutku. Ovšem abych mohla všechny tyto výhody využívat, museli jsme při stavbě počítat s přívodem vody k ledničce. Zde se mi znovu potvrdil dobrý výběr projektantky, která vše pečlivě zakreslila do plánů.
Umím šetřit, mám za A++
Trochu statistiky – lednice jsou v nepřetržitém chodu celý rok a za tu dobu údajně spotřebují až 20 % energie v domácnosti. Proto jsem si vybrala americkou ledničku s označením A++, ta by údajně ve srovnání s americkou lednicí s označením „jen“ A měla ušetřit až o 50 % energie více.
Další vymazlené vychytávky, bez kterých nechci být
Jako jednu z nejlepších vychytávek, kterou toužím, jako matka dvou malých dětí, vlastnit, je tzv. nulová zóna. Touto zónou si vytvořím ideální podmínky pro skladování ovoce, zeleniny nebo i sýrů. Díky ní také dochází k minimalizaci rozmnožení nežádoucích mikroorganismů,
a zároveň i k prodloužení čerstvosti uložených potravin – super, ne?
O dalších funkcích, jež americká lednice nabízí, a které rozhodně chci mít, se rozepíšu jen v rychlosti – např. vychytávky typu no frost, antibakteriální, dotykový LCD displej bez nutnosti lednici otevírat, filtrace vzduchu, rychlochlazení, rychlomražení, displej s nastavením teploty lednice, ukazatel výměny filtru, dětský zámek atd.
Ten dětský zámek mi připomněl vousatý vtip. A i když jsem celou dobu psala o americké lednici, neodpustím si na závěr dobrý anglický humor. :o))
“Jean, kde jsou děti?”
“V lednici, vaše lordstvo.”
“A nebude jim tam zima?”
“Ne. Zavřel jsem dveře.”
A teď si jdu dát dobrý chlazený koktejl.