Na co si dát pozor při používání elektromagnetických ventilů
Elektromagnetické ventily nachází využití při ovládání průtoku plynných a kapalných médií. Ovládacím prvkem tohoto zařízení je elektromagnet.,. K otevření nebo uzavření média dojde v momentě, kdy je na cívku přivedeno napájecí napětí. Přímo ovládané ventily nevyžadují rozdíl pracovního tlaku na ventilu. Naopak nepřímo ovládané ventily pro správnou funkci rozdíl pracovního tlaku potřebují. Jejich výhodou je však větší tlakové zatížení.
Kdy zvolit membránu EPMD a kdy NBR nebo FKM?
Součástí elektromagnetického ventilu je pryžová membrána. Může se jednat o pryž EPMD, NBR nebo FKM (Viton). Obecně platí, že varianty s pryží EPMD se používají pro vodní a parní aplikace a pryž NBR pro vzduchové a olejové aplikace. FKM se používá tam, kde je potřeba větší chemické odolnosti.
V případě použití ventilu s pryží EPDM s médiem, které obsahuje olej, dojde k roztažení pryže a nesprávnému fungování ventilu. Jistá omezení se týkají také ventilů s pryží NBR. Elektromagnetické ventily s membránou NBR se používají jen pro vodu s teplotou nižší než 80°C , respektive nižší než 90 °C (pryž FKM). Teplota média má zásadní vliv na životnost ventilu.
Co ovlivňuje funkčnost elektromagnetických ventilů?
Mosazné elektromagnetické ventily se běžně používají také při ovládání průtoku lehce agresivních médií, jako je mírně demineralizovaná voda apod. Při ovládání agresivnějších médií nachází uplatnění nerezové ventily.
Jedním z kritérií správného fungování ventilu je také teplota okolního prostředí, která ovlivňuje vlastnosti cívky.
U potrubních systémů s vyšším průtokem hrozí při otevírání a uzavírání ventilu hydraulické rázy. Riziko eliminuje elektromagnetický ventil s tlumičem a výměna vyrovnávací trysky.
Funkčnost ventilu mohou ohrozit i nečistoty – pohybující se částice v kontaminovaném médiu. Jedná se o vůbec nejčastější závadu, které lze předejít pomocí filtru na přívodní straně ventilu.
Ve vlhkém a mokrém prostředí se používají cívky opatřené pouzdrem s odpovídajícím stupněm krytí (IP 67).