Pasivní a nízkoenergetické domy: Jaký je mezi nimi rozdíl?
Chystáte se stavět a rádi byste z dlouhodobého hlediska minimalizovali náklady za provoz domácnosti? Postavte si pasivní dům. Anebo nízkoenergetický či energeticky úsporný. Ale jaký je mezi nimi vůbec rozdíl a pro kterou variantu byste se měli rozhodnout? K nejdůležitějším faktorům patří vaše finanční možnosti a styl života.
Energetická náročnost
Zatímco standardní domy mají roční spotřebu tepla v rozmezí 120 – 150 kWh/m2, spotřeba tepla u nízkoenergetických domů je maximálně 50 kWh/m2. V případě pasivních domů pak nejvýše 15 kWh/m2. A nejšetrnější jsou tzv. nulové domy, jejichž spotřeba není vyšší než 5 kWh/m2.
Kvalifikovaní odborníci, kteří pracují pro pražské stavebniny HAMAX, upřesňují, že rozdíly mezi jednotlivými typy objektů nespočívají jen ve spotřebě tepla. Podstatnou roli hrají užitné technologie a stavební materiály. K důležitým kritériím patří také tvar domu.
Zmíněné stavebniny v Praze jdou zájemcům o energeticky nenáročné bydlení vstříc a nabízí moderní izolace a další materiály, které jsou při realizaci pasivních a nízkoenergetických domů nezbytné.
Pasivní, nebo nízkoenergetické bydlení?
Na počátku všeho je projekt a pravdou je, že pro projekty pasivních domů platí o něco přísnější pravidla. Projektant musí zohlednit množství faktorů, jako jsou klimatické podmínky, možnost využití alternativních zdrojů energie, orientaci světových stran apod.
K nejdiskutovanějším tématům patří návratnost investice. Oproti standardnímu domu jsou nízkoenergetické a pasivní stavby o cca 10 – 20 % dražší a obecně se investice (s ohledem na současné ceny) vrátí do 15 let. To vše za předpokladu, že nebude nutné dále investovat do obměny či opravy technologií.
Co se týče topné soustavy, ta v pasivním domě obvykle zcela chybí. K vytápění se používají solární panely a místnosti mají minimální energetické ztráty. V nízkoenergetickém domě většinou klasická topná soustava je.