Vzduchový kompresor – nejlepší pomocník pro práci se stlačeným vzduchem
Bez stlačeného vzduchu by neexistovala celá řada technologických procesů. Používá se snad ve všech oblastech výroby, ale kromě profesionálních aplikací také v kutilství i běžné garáži. Existuje hned několik přístrojů, které vám stlačený vzduch dokáží vyrobit. Můžeme začít u běžné pumpičky na kolo, svým principem není daleko ani historický parní stroj, taktéž fungující na bázi stlačování, ale zcela nejefektivnější je bezesporu klasický vzduchový kompresor, na trhu dostupný ve dvou základních provedení – pístový a šroubový, mnohem méně se používá membránový. Proč některý z těchto kompresorů chtít? Co vám může přinést při podnikání? A kam se který typ hodí?
Vzduchový kompresor je zcela geniální pomocník. Kdo si myslí, že jde o jednoúčelový stroj, je na velkém omylu. Kompresory zastávají v různých odvětví, nejen v průmyslu, obrovskou škálu mechanických procesů. Kde je tlak, tam je obvykle i pohyb. Stlačený vzduch z kompresoru dokáže rozpohybovat, roztočit do vysokých otáček pneumatické nářadí, dokáže ovládat ventily, vysouvat válce, vytvářet vakuum na přísavkách a stejně tak svojí silou zvládá čistit plochy, nanášet barvu nebo jí naopak odstraňovat pomocí abraziva. Tam, kde se pumpičkou napumpujete do úmoru, nafoukne dané kolo nebo míč kompresor během mžiku a hlavně bez vynaložení lidské energie. A o to jde – kompresor a k němu připojené nářadí má za úkol mimořádně šetřit lidskou silou, nechávat monotématickou a těžkou práci na strojích, na automatizaci. Tak proč se při podnikání i při kutilství zbytečně dřít? Můžete namítat, že kompresor je velká investice. Na druhou stranu si uvědomte, že manuální prací nikdy nedosáhnete takové efektivity, jako když vám pomůže kompresor.
Kutil a malý živnostník potřebuje mobilní pístový kompresor
Práce v domácí dílně a ve vlastní živnosti, ať už jde různé řemeslnické práce, klempířství, malé zámečnické dílny či autoservis s kapacitou pro jeden vůz, obvykle nemají vysoké nároky na odběr stlačeného vzduchu. Zlatým standardem a naprosto univerzálním strojem jsou pro tyto aplikace mobilní pístové kompresory, hlavně ty olejové, jež díky mazání zvládají vyšší zátěž. Řemeslnické a kvalitní hobby kompresory vás vyjdou dle příkonu, osazení a velikosti tlakové nádoby přibližně od 15 000 Kč do 30 000 Kč, kdy majitel získává (pro představu) dvouválcový stroj s plně automatizovaným provozem, kompletně vybavený všemi armaturami a parametry až 3,5 kW, 100 l vzdušníkem, sacím výkonem 500 l/min a výtlakem okolo 390 l/min. To už jsou velice slušné parametry pro hladkou práci s pneumatickým nářadím či stříkacími pistolemi. Takto koncipované kompresory vyrábí například domácí Atmos či italský gigant ABAC z koncernu Atlas Copco.
Kategorie sama pro sebe jsou pak mobilní kompresory se spalovacím motorem namísto elektrického. Můžete si vybrat dieselový nebo benzínový – hlučností jsou na tom podobně. Tyto typy kompresorů i díky možnosti, fungovat jako elektrocentrála, jsou běžně používány ve stavebnictví nebo zemědělství, zkrátka tam, kde není jistota zásuvky. Na kompresory se spalovacím motorem se specializuje například ABAC – EngineAir.
Když mobilní kompresory nestačí
Mobilita může být i nevýhodou. Když je potřeba rozvádět potrubní rozvody na jednotlivá pracoviště a instalovat za kompresor úpravu vzduchu ve formě sušičky vzduchu a systému filtrace, musí být stroj pevně na svém místě. To platí pro všechny větší autoservisy, pneuservisy, nástrojárny a jiné provozovny, kde se nachází více odběrových míst. Kompresor musí být v tomto případě připraven na jedno – na nárazový odběr vzduchu. Není to nic neobvyklého, zkrátka jde o situaci, kdy se vzduchem začne pracovat více lidí najednou. Řešením je kompresor s opravdu velkou tlakovou nádobou, klidně o objemu 500 l. To už je pořádný macek, s příkonem mnohdy až 7 kW a sáním přes 1000 l/min. Stále jde o pístový princip. Z jednoduchého důvodu – pístové kompresory jsou koncipovány tak, aby dodávaly stlačený vzduch po pauzách, nikoliv nepřetržitě. A to je případ zmíněných dílen, které nefungují na směnné provozy.
Trvalý odběr stlačeného vzduchu má pouze jedno řešení
Problém 99 % pístových kompresorů je, že se při dlouhém či dokonce trvalém odebírání stlačeného vzduchu, jež je nutí být neustále v chodu, ničí a nezvládají uchladit. Olejové pístové kompresory jsou na tom lépe než bezolejové, ale stejně – jejich koncepce zkrátka není taková, aby neustále běžely. Od toho byly vyvinuty šroubové kompresory. Jejich princip je na dvou proti sobě se odvalujících šroubech. Velice trvanlivé, robustní řešení. V olejové lázni navíc nezpůsobuje takové tření, díky čemu šroubové kompresory netrpí na přehřátí. Na co však trpí, je vypínání a zapínání. Úplný opak pístového kompresoru. Jde o to, že by se v nich při dlouhé nečinnosti usadil kondenzát a způsobil korozi šroubů.
Kde se šroubové kompresory používají? Do styku s nimi přijdete všude tam, kde nepřetržitě běží automatizované linky – automobilový průmysl, potravinářství a další průmyslová odvětví. Šroubový stroj nikdy není ten, který si pořídíte domů pro hobby používání. O tom vás přesvědčí i cena, běžně se rovnající ceně nového automobilu.