Co je to brusivo? Jaké druhy existují?
Brusivo je definováno jako tvrdý materiál, který se používá k leštění, vyhlazování a broušení povrchu jiných materiálů. Dokonce jsou některá brusiva natolik tvrdá, aby zvládla řezat spoustu tvrdých materiálů, a jejich základními vlastnostmi jsou tvrdost a křehkost. Diamant je přírodní brusivo a je známý jako nejtvrdší materiál na světě.
Existují dva typy brusiva, a to přírodní a umělé (neboli syntetické). Přírodní varianty se vyskytují jako minerály nebo horniny v zemské kůře. Diamant, granát, korund a křemen jsou příklady přírodních brusiv. Co se týká umělých alternativ, tak do dané skupiny spadají rozmanité materiály s vysokou tvrdostí, jako jsou karborundum, oxid hlinitý a skelný pád. Jestli chcete zakoupit brusivo, brusné rouno a podobně, stačí se podívat do nabídky společnosti PISKAČ a syn.
Formy brusiva
Používají se jak ve formě bloků, tak v prášku. Bloky jsou kusy vyřezané ve vhodných tvarech z brusného materiálu. Uplatnění nacházejí jako brusné kameny, brousky, mlýnské kameny a řezné hrany. Pro využití v práškové formě se materiál drtí a mele na různé stupně a velikosti. Zmíněný prášek se používá jako takový a také po nalepení na látku nebo papír.
Použití brusiva
Využívají se v mnoha technických oborech a jsou nezbytná pro leštění, broušení a dokončování povrchů kovů, kůže, dřeva a kamenů. Některá z nich tvoří nedílnou součást řezných, vyvrtávacích a vrtacích nástrojů, například brusiva diamantová a karborundová.
Karborundum patří do syntetické skupiny. Je to nejtvrdší brusivo po diamantu. Složením se jedná o karbid křemíku a vyrábí se tavením směsi vysoce čistého písku, koksu a pilin. Poprvé spatřil světlo světa v roce 1890 při pokusu o výrobu umělých diamantů. Karborundum se běžně používá při výrobě brusných kotoučů, brusných papírů, brusných tkanin a bloků na broušení nástrojů.
At už hledáte brusivo, 3M suchý zip, nebo jiné nástroje a pomůcky, podívejte se do sortimentu e-shopu PISKAČ a syn.